2017 İÇİN TEKNOLOJİ TAHMİNLERİ BÖLÜM İKİ: ARAÇ GÜVENLİĞİ

Tamamen otomatik araçların piyasaya sürülmesine çok da kalmadı sanırım. Siz ne dersiniz?

2022’ye kadar trafik kazalarından kaynaklı ölümlerin %16 azalması bekleniyor. Bu azalmaya ise en büyük katkının otomatik acil fren sistemlerinden (AEB) gelmesi öngörülüyor. Bu sistemler ise ön kameralar, milimetrik dalga radarları ve LIDAR denilen lazer görüntüleme sensörleri ile entegre çalışacak.

Trafik kazası sebepli ölümlerin boyutunu anlatabilmek için bazı rakamlar vermek istiyorum. 2017 yılında Amerika’da 1.25 milyon insanın trafik kazalarında ölmesi bekleniyor. Bu da trafik kazalarını dünyanın 9. yaygın ölüm sebebi haline getiriyor. Trafik kazalarında ölen insanların ortalama yaş aralığı ise 19-45. İki arabanın çarpışması, arabaların boyutlarından gelen yüksek kinetik enerji göz önünde bulundurulduğunda genelde yarım kilo TNT patlatmakla eşdeğer bir patlama oluşturuyor. Bu denli büyük bir patlamadan canlı kurtulmak ise çok kolay değil.

Emniyet kemerleri, hava yastıkları ve ABS sistemlerinin trafik kazalarındaki ölümcül sonuçları azalttığı bir gerçek. Fakat teknolojik olarak daha etkili yöntemlere ihtiyaç var.

Peki AEB sistemleri arabaları nasıl daha güvenli hale getirecek? Ortalama bir sürücünün engeli fark edip frene basması yaklaşık olarak 2 saniye alıyor. Yani 100 km/saat hızla giden bir sürücü için full hızda gidilen 2 saniye, yani yaklaşık 28 metre. AEB sistemiyle çalışan bir araba ise karşısına çıkan bir engel karşısında milisaniyeler içinde aksiyon alabilecek. Bu da aracın anında yaklaşık yarı hıza düşmesi ve çarpışma gerçekleşse dahi ölüm oranlarının ciddi oranda azalabilmesi demek.

Bir çarpışmanın şiddetini iki cismin hız farkı belirler. 130 km/saat’le giden bir aracın duran bir cisme çarpması ile 65 km/saat hızla birbirlerine doğru gelen iki aracın çarpışması yaklaşık olarak aynı etkiyi yaratır. Araştırmalara göre, 113 km/saat’lik hız farkı kesin bir ölümle sonuçlanırken, 50 km/saat'lik bir hız farkında ölüm oranı neredeyse sıfırlanıyor. Bu yüzden aracın ani fren yapabilmesi çok önemli. AEB sistemlerinin ölüm oranlarını %40 azaltması bekleniyor.

Peki neden beklenti 2022? Araştırmalara göre AEB sistemleri şu an için sadece Premium araçlarda mevcut. Bu yüzden orta segment arabalara bu teknolojinin uygulanmaya başlamasından sonra kullanıcıların bu teknolojiye sahip araçları kullanıyor olmasının 7 yıl süreceği öngörülüyor.

Şu an için bir arabaya AEB sistemi uygulamanın yaklaşık olarak değeri 460 dolar, fakat LIDAR sistemlerinin ucuzluyor olması ile birlikte bu değerin 2022’ye kadar 350 dolarlara kadar düşmesi bekleniyor. Bu da AEB sistemlerine piyasada yaklaşık 6 milyar dolarlık bir pay kazandıracak. 5G sistemlerin üretilmesi ile birlikte AEB sistemlerinin de iyice gelişmesi bekleniyor.

Tamamen otomatik araçların piyasaya sürülmesine çok da kalmadı sanırım. Siz ne dersiniz?

 

  • “Deloitte Tecnology, Media and Telecommunication Predictions 2017” alıntısıdır.