2017 İÇİN TEKNOLOJİ TAHMİNLERİ BÖLÜM BİR: PARMAK İZİ OKUYUCULAR

2017 yılında cep telefonlarının sadece lüks modellerinde değil, orta halli modellerinde de parmak izi okuyucu bulunması ve bireylerin günde ortalama 30 kez okuyucuyu kullanmaları bekleniyor.

Bildiğiniz gibi günümüzde parmak izi okuma sistemleri IPhone gibi lüks sayılabilecek telefonlarda şifreleme sistemi olarak kullanılıyor. Fakat bu konudaki tahminler 2017 yılı içerisinde kullanımın oldukça artacağı ve farklı biyolojik tanıma sistemlerinin de kullanılmaya başlayacağı yönünde.

2017 yılında cep telefonlarının sadece lüks modellerinde değil, orta halli modellerinde de parmak izi okuyucu bulunması ve bireylerin günde ortalama 30 kez okuyucuyu kullanmaları bekleniyor. Cep telefonlarından gelen bu yaygınlaşma ile bu teknolojinin dizüstü ve tablet bilgisayarlar, uzaktan kumandalar, kapı sistemleri gibi birçok eşya üzerine uygulanması da beklenenler arasında.

Biyolojik tanıma sistemleri arasında yüz, ses ve iris tanıma sistemleri de mevcut. Fakat ses tanıma sistemleri gürültüden etkilenebiliyor, yüz ve iris tanıma sistemleri ise ilk fotoğrafın çekildiği ışık koşullarını sağlamanı gerektirmekle birlikte iyi oynanmış fotoğraflarla kandırılabiliyorlar. Bu yüzden de parmak izi kolay kullanılabilirliği ve daha güvenli olması sebebi ile çok daha tercih edilen bir yol. Fakat yüz ve tanıma sistemlerine göz kırpma; ses okuyuculara da güvenlik sorusu cevaplama gibi ek yöntemler eklenebilirse bu sistemlerin de kullanımın yaygınlaşacağı öngörüler arasında.

Parmak izi okuyucularda önceden kullanılan kapasitif sensörlerde sistemi yanıltmak daha kolaydı ve okuyucular ıslak ortamlarda çalışmıyordu. Ultrasonik sensör kullanılan ve yanıltması zor, nemli ortamlardan etkilenmeyen yeni okuyucularla teknolojinin iyice yaygınlaşmasını bekliyor. Ultrasonik sensörler ultraviyole ışıkla tarama yaptıkları için toz, su gibi faktörlerden etkilenmiyorlar.

Parmak izi okuyucularla insanların biyolojik şifrelere karşı önyargılarının kırılması ve bu tarz şifreleme sistemlerinin hayatın diğer alanlarında kullanılması da beklenenler arasında. Okul girişlerinde, ATM sistemlerinde ya da şirketler arası para aktarımlarında el(damar) okuyucu sistemlerin kullanılması tahmin ediliyor. Ülke yönetimlerinin parmak izi yanında bireylerin iris, yüz ve ses bilgilerini de depolaması da beklentiler arasında.

EK ÖNGÖRÜ

Günümüzde güvenlik yöntemleri genelde üç yöntem üzerinden ilerliyor:

  • Pin, imza, güvenlik sorusu tarzı araçlar kullanan bilgi bazlı yöntemler
  • Ses, yüz, parmak izi tanıma gibi sistemlerle çalışan kalıtsal yöntemler
  • Sahip olduğunuz ID kart gibi araçları göstermenizi isteyen sahiplik usulü yöntemler

Yakın gelecekteki en büyük öngörü, cep telefonlarının bu üç yöntemi birleştirebilme yeteneğinin kullanılması ve cep telefonlarının güvenlik sistemlerinin ortak aracı haline gelmesi. Cep telefonlarının unutulunca hemen fark edilmesi, kaybolduğunda bloke edilebilmesi ve uzaktan yazılımına müdahale edilebilmesi gibi özellikler barındırması bu öngörünün temel yapıtaşları arasında.

 

  • “Deloitte Tecnology, Media and Telecommunication Predictions 2017” alıntısıdır.