5G’nin Son Kullanıcı için Anlamı Nedir?

5G ya da beşinci nesil kablosuz teknolojiyi son zamanlarda çok duyar olduk. Bu teknoloji günümüzde birçok ülkenin hali hazırda kullandığı 4G’nin bir adım önünde bir teknolojidir. Ülkemizde ise şu anda 4.5G olarak tanımlanan teknoloji temelde 4G’nin biraz daha makyajlı halidir.

5G ya da beşinci nesil kablosuz teknolojiyi son zamanlarda çok duyar olduk. Bu teknoloji günümüzde birçok ülkenin hali hazırda kullandığı 4G’nin bir adım önünde bir teknolojidir. Ülkemizde ise şu anda 4.5G olarak tanımlanan teknoloji temelde 4G’nin biraz daha makyajlı halidir. 5G’nin gücünü en basit ifadelerle anlatmak istersek; mobil Internet hızınızın bir tam filmi bir kaç saniyede indirebilecek kadar hızlı olmasını örnek olarak verebiliriz. Internet hızı haricinde daha bir çok yeni teknolojide bu yeni nesil kablosuz iletişim teknoloji ile hayatımıza girecek ve yeni mobil uygulama tiplerine imkan verecektir.


5G tam olarak hayatımıza girmeden önce şu anda en bir çok dünya devi firma, standartları kendi belirlemek için oldukça çaba sarfetmektedirler. Bu şekilde mevcut teknolojilerinden en fazla verimi sağlayarak yeni nesil teknolojilerde önemli bir söz sahibi olabileceklerdir. Konu hakkında basit bir örnek vermek gerekirse zamanında Google, açık kaynak bir mobil işletim sistemi geliştirerek mobil piyasanın önemli bir söz sahibi olmuştur. Bu durumdan pek hoşnut olmayan Samsung, kendi mobil işletim sistemi için halen çalışmalara devam etmektedir. Google Android, kullandığı yazılım dili, Java, yüzünden Oracle’a bağlıdır. Bu zaman zaman hukuki sorunlar bile doğurmaktadır. Bu sebeple Google bile zincirlerinden kurtulmak için Oracle Java alternatifi OpenJDK’ya geçme çalışmaları yapılmaktadır. Benzer başka bir örnek vermek gerekirse, firewire, thunderbolt, usb-c gibi seri bağlantı tiplerini düşünebilirsiniz.


Beşinci nesil ve getirdikleri için tartışmalar yürütmeye, araştırma ve geliştirme faaliyetlerini devam ettirmeye hala ihtiyacımız var. Dünya genelinde tartışmaların sonlanlanması ve standartların belirlenmesi en az 3 yıl süreceği tahmin ediliyor. ABD’de 5G’nin yaygınlaşması önümüzdeki on yıl için planlanmaktadır. Bu süreyi verimli kullanmak konusunda kararlı teknoloji firmaları, çalışmalarına hız kazandırmış durumdadır. Bu sayede teknolojinin gerisinde kalmadıkları gibi, yapılabilecek buluşlar sayesinde 5G teknolojisine şekil veren öncülerden olmak en büyük hedefler arasında yer almaktadır. Bugünlerde İspanya, Barcelona’da gerçekleşen Mobil Dünya Kongresi’nde çalışmaların bir kısmı gün yüzüne çıktı bile.


Kongredeki örneklere de bakılacak olursak firmaların odaklandıkları 3 temel alan bulunmaktadır. Bu alanlar, küresel standartlar bir defa belirlendikten sonra 5G ağlarında rahatlıkla desteklenebilecek ve kullanılabilecektir. Bu alanların başında daha hızlı Internet gelmektedir. Günümüzde 15 MB/s hızlarına ulaşmış mobil şebeke kullanıcılarına kesintisiz bir müzik keyfi (Spotify) yada video keyfi (YouTube) sunabilmektedir. Yada hemen her an kullanılan zengin içerikli mesajlaşma (WhatsApp) uygulamaları… 


Ancak yeni nesil mobil şebekenin hedeflediği hız 10 GB/s’dir! Bu da kabaca 100 kat daha hızlı bir mobil Internet demektir. Bu hızlar sayesinde yüksek çözünürlükte bir filmi saniyeler içerisinde indirebilirsiniz. Bu hızları mümkün kılmak için milyar dolarlık yatırımlar yapılmaktadır. Bu yatırımlar ile konulan hedeflerin başında, 4G üzerinden yaklaşık 8 dakikada inen filmi, 5G ile 5 saniyede indirebilme gelmektedir. Tahmin edilebileceği gibi bu tarz bir teknoloji ucuz değildir. Birçok temel donanım bileşeninin değişmesi gerekecektir. Baz istasyonlar, ara etkin noktalar (hot-spots) kapsama alanına yayılarak 10 GB/s’lik hedefi tutturmaya çalışacaktır.Donanım tarafı ile birlikte bu kadar veriyi, trafiği, istemciyi yönetebilmek için de yeni nesil yazılımlara ihtiyaç duyulacaktır. Tabi bu yatırımların kullanıcılar üzerin de de bir yaptırımı olacaktır. Daha hızlı Internet keyfinin de daha yüksek maliyet getireceği ön görülen bir sonuçtur.