IoT stratejileri ve tasarımının yedi ölümcül günahı

IoT stratejileri ve tasarımının yedi ölümcül günahı

IoT stratejisine ve tasarımına özenli bir yaklaşım benzersiz yeni ürün ve hizmet fırsatlarına yol açabilir, ancak IoT için yapılan tasarımlar giderek daha karmaşık hale gelmekteler. Birçok sanayi elektronik üreticilerinin son on yıldır veya daha uzun süredir boğuştuğu bir sorunla yüz yüze geldi; daha önce üretilen bağlantısız ürünlere yeni yazılımları ve sensörleri nasıl entegre edecekler.

IoT ayrıca şirketlere fiyatlandırma, iş modelleri ve ortaklıklar için yeni seçenekler önermektedir. Yeni sensörler ürün kullanımının ve verimliliklerini ölçmelerinin daha iyi yollarını sunarlar. Bu da, müşterilerin yalnızca bir ürüne sahip olmak yerine kullanım veya sonuçlar için ödeme yaptıkları yeni "kullandığın kadar hizmet" tekliflerini ortaya çıkarıyor.

IoT strateji ve tasarımının yedi ölümcül günahı

Farklılaşmaya ve yeniliğe yönlendirmenin en iyi yolu, endüstriye göre değişebilir. Birçok endüstride binlerce müşteri tarafından gerçekleştirilen angajmanlar yoluyla öğrendiğimiz şey, başarılı strateji ve tasarım için pek çok farklı yol olmasına rağmen, genel olarak başarısızlık için tüm endüstrilerde uygulamaya çalışmaktan kaçınmak gerekli. Peki IBM'in IoT tasarımcıları Sam Winslet ve Sophie Riche' nin bahsettiği bu ölümcül 7 günah nedir ?

Bu yedi ölümcül günah, bir IoT stratejisi geliştirirken ve IoT yeteneklerini tasarlarken veya geliştirirken yanılması kolay olan şeyleri gösterir.

Günah 1 (Hırs)


Kendiniz değil, hedeflenen müşteri grubunuz için tasarlayın.

Şirketler, müşterilerin, iş ortaklarının ve kullanıcıların ilgisini ve yönünü öğrenmek için kasıtlı olarak ve sıklıkla hatırlatılmadıkça içe odaklanma eğilimindedir.  IoT'de hedef kullanıcı değilsiniz, çünkü hedef kullanıcı genellikle bağlı bir aygıt ekosisteminde bulunan bir kullanıcı karışımıdır. Bu nedenle, kullanıcılarınızın farklı ihtiyaçları, hedefleri, hizmet gereksinimleri ve beklentileri var. Doğrudan hedeflenen müşteri / kullanıcı segmentlerine ek olarak hedef ekosisteminizi anlamalısınız.

Günah 2 (Kıskançlık)


Sadece daha iyi değil, farklılaşmalısın.

Bağlı bir yıkayıcı veya kurutucu ilginçtir ancak otomatik bir garanti kayıt sürecine bağlı bir servis teknisyeni ağı ve proaktif bir durum izleme programı gibi unsurlarla birleştirildiğinde çok daha değerli hale gelir.  Bu yeni işlevsellik paketleri, şimdi IoT tarafından mümkün kılınan "yeni ve geliştirilmiş" müşteri deneyimi. Bu günahı önlemek isteyen şirketler, pazar araştırmalarının kalitesine, müşterilerin anlayışlarına ve ürün geliştirilmesine duyduğu mutluluk ve güveni göstermelidir. Bu, farklı bir IoT deneyiminin ve teklifinin oluşturulmasını sağlar, sinir bozucu bir yakalama yarışına girmenizi önler. 

Günah 3 (Açgözlülük)


Yapabildiğin, yapman gerektiği anlamına gelmez.

Herhangi bir ürün veya hizmette, gereken özelliklerin ve mümkün olan özelliklerin birbirinden ayrılması önemlidir. IoT çözümleri geliştirirken bu faktörü hatırlamakta özellikle önemlidir. Geçmiş özelliklerin, işlevlerin veya arayüz öğelerinin eski kodunuzun veya ürün tabanının bir parçası olarak göründüğü zaman "ücretsiz" olarak bunları kolayca içe aktarabilirsiniz. Bu cazip seçenek şirketlerin yeni IOT özelliklerini mevcut ürünlere basitçe  "entegre etmesini" ve ürünleri şişirmelerini sağlıyor. IoT tasarımları için Apple'dan ipucu almak her zaman için doğru bir yol gibi gözüküyor. Çünkü kullanım kolaylığı ve kullanıcı deneyimi çoğu zaman daha fazla özellikten daha önemlidir.

Günah 4 (Öfke)


Sabırsızlık ve yanlış varsayımlardan kaçının.

Öfke veya sabırsızlık, müşterilerin IoT bilgi ve yeteneğini yanlış varsayıma götürebilir. Müşteriler ve kullanıcılar ile olan sabır her zaman önemlidir, ancak gevşek olarak tanımlanmış bir teknolojik dönüşümün piyasada süpürüldüğü yerlerde oldukça fazladır. Yüz farklı işletmeden IoT'yi tanımlamalarını isteseniz muhtemelen yüz farklı cevap alırsınız. Bunu göz önünde bulundurarak, IoT çözümleri geliştiren herhangi bir kuruluşun, müşterilerinin muhtemelen IoT'yi umursamadığına dikkat etmesi önemlidir. Sorunlarının nasıl çözüleceği konusunda endişe ediyorlar ve çözümün IoT'ye bağlı aygıtları ve dokusu içerisinde olduğunu fark etmiyorlar.

Günah 5 (Şehvet)


Her şeyi bağlama arzusunu yönetin.

IOT pazarında, kendisini herhangi bir ürünü veya her ürünü İnternet'e bağlama isteği olarak gören şehvet tuzağından kaçınmak zor olabilir. Doğru durumlarda, doğru müşteriler için genişletilmiş IoT bağlantıları son derece değerlidir. Bununla birlikte, dizginlenemez IOT tutkusunun kendi dezavantajları vardır. Düzgün bir şekilde tasarlanmazsa, bu aşırı bağlantı, daha fazla güvenlik riski, son tüketici için daha çok karmaşıklık ve yönetilmesi daha fazla maliyet getiren bir çözüm ya da sorun oluşturur.

Günah 6 (Kibir)


Aşırı ve düşük komplikasyonlardan kaçınma.

bir IoT çözümünün kullanılabilir olması gerekir. Kullanılabilirlik, kullanıcılar ile düzenli, dürüst tartışmanın disiplininden öğrenilir. Gurur, bir girişimin kullanıcıların ihtiyaçlarını yeterince iyi bildiğini düşündüğünde, geri bildirimlerine ihtiyaç duymadığında devreye girer. Finansal açıdan uygun sebeplerden ötürü şirketler, müşterileri için en iyi bildiklerine karar verdiklerinde kibir kendini gösterir. Ayrıca kibir kendini şirketler finansal açıdan müşterileri için en iyiyi bildiklerine karar verdiği zaman kendini gösterir. Bu kibir diğer şeylerin yanı sıra aşırı derecede karmaşık ya da aşırı derecede basitleştirilmiş IoT deneyimine neden olabilir.

Günah 7 (Tembellik)

Müşterilerin hayatını kolaylaştırmak için zor işi yapmalısınız.

Şirketler, kullanıcıların çözümlerini keşfetmek ve benimsemek için önemli miktarda zaman ve enerji harcayacağını varsaymamalıdır. Kullanıcıların karmaşık, bulmaca gibi veya baş ağrıtıcı kullanıcı deneyimi gibi sorunlarla başa çıkmaları için düşünmeleri gereken çok seçenek var. Yeni IoT özellikli cihazınız, kurulum ve kullanım için yalnızca altmış saniyede IoT olmayan cihazın yerine geçiyorsa, bu durum özellikle belirgindir. Bu müşteriye uzun bir kurulum zamanı ya da daha da kötüsü, müşteri desteği için 30 dakikalık bir çağrı ile sonuçlanan bir kurulum deneyimi vermeyi göze alamazsınız. Buna ek olarak, müşteri bu ürünün yeni IoT özelliklerini hızlı ve kolay bir şekilde kullanabilmelidir. Bu nedenle bu ortamda, elektronik şirketleri bu endişeleri gidermek için zorlu tasarım ve geliştirme çalışmalarına katlanmak ve tembellikten kaçınmak zorundadırlar. Örneğin; muazzam miktarda IoT işlevselliğine "müşteri anlar" ümidiyle veya "bir sorun olursa bizi arayın" diyerek.

Bu yedi ölümcül günah, bir IoT stratejisi geliştirirken ve IoT yeteneklerini tasarlarken veya geliştirirken yanılmanın kolay olan şeyleri gösterir. Hangi cezalardan korktuğunuza bakılmaksızın, düzgün bir IOT yolculuğu sağlamak için üç temel adım vardır.

  1. Basitçe güvenli, ölçeklenebilir, açık bir platformla başlayın
  2. İşletme sorunlarını, uzmanlık, uygulamalar ve çözümlerle çözün
  3. Bilişsel stratejinizi oluşturun

'ın blogundan alıntıdır.